KRAJOWE DNI ZIEMNIAKA | ACTUALS
18972
page-template,page-template-blog-centered,page-template-blog-centered-php,page,page-id-18972,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,select-theme-ver-3.7,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Warning: getimagesize(//autoinstalator/wordpress2/wp-content/uploads/2017/02/LOG.png): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/stockholm/title.php on line 80

XXIV KRAJOWE DNI ZIEMNIAKA KALINOWA 2017 
W dniach 26-27 sierpnia 2017 roku odbyły się XXIV Krajowe Dni Ziemniaka w Kalinowej w gminie Błaszki – zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

 

 PRZEKAZANIE NAGRODY GŁÓWNEJ ZA NAJLEPSZE HASŁO W KONKURSIE “LUBIĘ POLSKIE ZIEMNIAKI BO……..”
W dniu 16 września 2017 r. pod pałacem w Kalinowej została przekazana nagroda główna za najlepsze hasło – Quad Adventure 125 RR. W konkursie wygrała Pani Stanisława Adamczak. W imieniu Organizatorów XXIV Krajowych Dni Ziemniaka nagrodę wręczył Komisarz Targów.

Zwyciężczyni gratulujemy!   

    

 


XXIV KRAJOWE DNI ZIEMNIAKA – FOTORELACJA

                                                                                                                                                                          

 


WYNIKI KONKURSU “LUBIĘ POLSKIE ZIEMNIAKI BO……..”

 

Szanowni Państwo,

Mam ogromną przyjemność poinformować o wynikach konkursu „Lubię polskie ziemniaki, bo..”, w którym główną nagrodą był quad.

Zwyciężczynią konkursu została Pani Stanisława Adamczak zam. Macew 28  63 -322 Gołuchów  – Nagroda Główna Quad Adventure 125 RR

za hasło   ” Lubię polskie ziemniaki bo wszystko można z nich sporządzić, ziemniak w kuchni mojej rządzi”

Komisja wyłoniła również wyróżnienia, za które przyznała nagrody dodatkowe – roczną prenumeratę tygodnika poradnik rolniczy oraz upominki.

Wyróżnienia:

Pani Aleksandra Bączyńska zam. Kalinowa 65; 98-235 Błaszki  –  ” Lubię polskie ziemniaki bo to są rodzinne smaki, chiński ryż niech idzie w cień, dzisiaj jest ziemniaka dzień”

Pan Patryk Wirkus zam. Wierzchowo 50/2; 77-300 Człuchów   ” Lubię polskie ziemniaki bo choć wybór mam różnoraki, a w Europie wszystko większe, to nad Wisłą i tak są najsmaczniejsze”

Pani Edyta Poluszczyk zam. Socha 13; 98-290 Warta  ” Lubię polskie ziemniaki bo można zrobić proste, smaczne i tanie dania, których nie zasmakujemy w innych krajach”

Pani Cecylia Krzesińska zam. Brodna 75; 99-235 Pęczniew  ” Lubię polskie ziemniaki bo w zupie każdej się znajdują i w jej składzie triumfują, gdy go człowiek skonsumuje to mu humor dopisuje”

Pani Kamila Wawrzyniak zam. Łubna Jarosłaj 31; 98-235 Błaszki  ” Lubię polskie ziemniaki bo obiad bez ziemniaka to chyba żart, taki obiad jest niewiele wart”

Wręczenie nagrody głównej odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 16 września 2017 r. o godz. 11 przed pałacem w Kalinowej.

W imieniu Organizatorów

Komisarz XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017

Sławomir Przybyłek

 

 

 

 


LISTY

 

 


 


KOCHAM GOTOWAĆ 

Na XXIV Krajowych Dniach Ziemniaka Kalinowa 2017 na stoisku Stowarzyszenia Polski Ziemniak w dniu 26 sierpnia tj w sobotę w godz. od 10.00 do 16.00 gotować będzie dla Państwa Pan Piotr Ogiński

“Kocham gotować i poznawać nowe smaki. Na co dzień pracuję we włoskiej restauracji jako szef kuchni w Liverpoolu, gdzie oddaje się swojej pasji łącząc różne produkty i kreując nowe dania. Tworząc, dbam nie tylko o wygląd i smak potraw, ale także o ich jakość. Za pomocą moich filmów chciałbym zmienić wasze przyzwyczajenia, nauczyć tego, że można się cieszyć gotowaniem a praca w kuchni może być przyjemnym doświadczeniem. Czy gotowi jesteście na poznanie najlepszych potraw kulinarnych całego świata? Czy jesteście gotowi zmienić swoje poglądy kulinarne i zacząć eksperymentować w kuchni? Jeśli tak to ZAPRASZAM… “

Kocham Gotować – najpopularniejszy program kulinarny na polskim YouTube.


WYGRAJ QUADA


PLANY TERENÓW WYSTAWOWYCH

 


“Oj, będzie się działo!”
W HR Kalinowa w dniu 9 sierpnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami firm, które będą brać udział w największych w historii Polski manewrach zbioru ziemniaka. Pokazy odbędą się 26 i 27 sierpnia 2017 r. w czasie trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017. Było to ostatnie spotkanie, na którym został zatwierdzony program manewrów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm: Agros-Wrońscy / ciągniki New Holland / INVEST-ROL / ciągniki Deutz / Agrarada/ przyczepy / Pro-Vega / kosze przyjęciowe / AVR Polska / kombajny i kosze przyjęciowe / Grimme / kombajny i kosze przyjęciowe / Ropa / kombajny / Agrotop Kaczmarek / kopaczki do ziemniaków i cebuli, kosze przyjęciowe /. Po spotkaniu możemy jedynie stwierdzić, że…. “oj będzie się działo”.

 


POKAZ OBCINANIA SZCZYPIORU I KOPANIA CEBULI MASZYNAMI FIRMY SATOR

Firma AGROTOP  w czasie dwóch dni trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017 wykona pokaz obcinania szczypioru i kopania cebuli maszynami marki SATOR. Obie maszyny będą z agregatowane z jednym ciągnikiem New Holland posiadającym przedni WOM

     


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRM DELPHY I ENZA ZADEN

1 sierpnia 2017 r. pole z odmianami cebuli wizytowali przedstawiciele firm: Delphy Pan Emiel Kamminga oraz Enza Zaden Panowie Łukasz Bogaczyk i Piotr Pietrzak. Po ponad dwugodzinnej lustracji pola z 42 odmianami cebuli, w tym pola z założonym doświadczeniem nawadniania kropelkowego z fertygacją nawozów Panowie ocenili, że stan plantacji jest bardzo dobry i zapraszają wszystkich zainteresowanych uprawą cebuli na XXIV Krajowe Dni Ziemniaka, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia.


SPOTKANIE ORGANIZATORÓW Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI ORAZ OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

25 dni przed XXIV Krajowymi Dniami Ziemniaka Kalinowa 2017 odbyło się spotkanie organizatorów z Policją oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną. W spotkaniu ze strony Policji udział wzięli Pan podinsp. Wojciech Kuśmierek – Komendant Powiatowy Policji w Sieradzu, Pan nadkom. Grzegorz Będkowski – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Policji w Sieradzu oraz Pan asp. Daniel Buczkowski – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Błaszkach. Gminną Ochotniczą Straż Pożarną w Błaszkach reprezentowali Pan Krzysztof Stępiński – Prezes OSP oraz Pan Andrzej Grzelak – Komendant OSP w Błaszkach. Na spotkaniu obecny był także Pan Piotr Świderski – Sekretarz Starostwa w Sieradzu. W czasie spotkania omówiono zagadnienia związane z zabezpieczeniem wydarzenia pod względem organizacji ruchu, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.


WIZYTA PRZEDSTAWICIELI FIRMY HZPC

W ramach organizowanego przez firmę HZPC International Technical Meeting w dniu 12 lipca br  HR Kalinową wizytowała grupa 20 pracowników HZPC z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii, Francji oraz Indii. W czasie wizyty zapoznali się z technologią uprawy ziemniaka prowadzoną w gospodarstwie HR Kalinowa. Zwiedzili także kolekcję 122 odmian założoną z okazji organizowanych XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017

   

 

 


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRM AGRIANA i C. MEIJER B.V 

 W dniu 13 lipca 2017r. doświadczalne pole z odmianami ziemniaka odwiedzili przedstawiciele firmy Agriana i C. Meijer B.V. Pani Aleksandra Szczukowska, Pan Krzysztof Sułkowski oraz  Prezes Agriany Pan John Williams wraz z Dyrektorem Handlowym C. Meijer B.V. Panem Johanem van der Stee zapoznali się z kolekcją 122 odmian ziemniaka założoną na XXIV Krajowe Dni Ziemniaka Kalinowa 2017.

 


SPOTKANIE Z PANEM RADOSŁAWEM SUCHORZEWSKIM 

W dniu 14 lipca br w HR Kalinowa gościliśmy Pana Radosława Suchorzewskiego specjalistę ds ogrodnictwa i ziemniaków firmy Bayer CropScience.. Pan Suchorzewski dokonał inspekcji plantacji, na której wysiano 42 odmiany cebuli 11 firm nasiennych, które będzie można zobaczyć 26 i 27 sierpnia w trakcie trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017. W czasie inspekcji oceniono, że na dzień dzisiejszy stan fitosanitarny plantacji jest bardzo dobry. Lustrując plantację Pan Suchorzewski zwrócił uwagę na  bujność szczypioru, który w przypadku niektórych odmian osiąga wysokość 80 cm.

 

   


ZAWODY WĘDKARSKIE

W dniu 09 lipca br na stawie Hodowli Roślin Kalinowa odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Prezesa HR Kalinowa. W zawodach brało udział 11 zawodników, z których najlepszym wędkarzem okazał się Pan Tomasz Rubas z firmy Agrosad, który w czasie 3 godzin złowił ponad 7 kg ryb.

  


PREZENTACJA KOMBAJNÓW FIRMY ROPA

Producent kombajnów firma Ropa w czasie trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017 zaprezentuje w czasie manewrów zbioru dwa kombajny tj. jednorzędowy Keiler I i dwurzędowy Keiler II.


Wykład Prof. dr hab. Józefy Kapsy – “Sprawcy chorób ziemniaka – wirusy, rizoktonioza, alternarioza, zaraza, śluzak – zapobieganie i zwalczanie”

W dniu 05 lipca 2017 r. z inicjatywy firmy Belchim w HR Kalinowa tj w miejscu, w którym 26 i 27 sierpnia odbędą się XXIV Krajowe Dni Ziemniaka odbyło się spotkanie z Panią Prof. dr hab. Józefą Kapsą. Pani Profesor poprowadziła bardzo interesujący, kilkugodzinny wykład na temat sprawców chorób ziemniaka. Po wykładzie uczestnicy zwiedzili demonstracyjne pole na którym wysadzono 122 odmiany ziemniaka.

  


PREZENTACJA KOMBAJNU FIRMY GRIMME

W czasie trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017 obok innych kombajnów zostanie zaprezentowany samobieżny kombajn Varitron 470 . To 4-rzędowy, o 7 tonowym zbiorniku NonstopBunker, o wysokiej skuteczności oddzielania, z kołowym układem jezdnym i mocy 435 KM kombajn produkcji Grimme


PREZENTACJA MASZYN FIRMY AVR

Belgijska firma AVR zaprezentuje na Krajowych Dniach Ziemniaka w Kalinowej między innymi takie maszyny jak na poniższym zdjęciu:


POSIEDZENIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA POLSKI ZIEMNIAK

W dniu 21 czerwca w siedzibie Hodowli Roślin Kalinowa odbyło się posiedzenie zarządu Stowarzyszenia Polski Ziemniak. Jednym z punktów spotkania było zwiedzanie kolekcji 122 odmian ziemniaka wysadzonych na 5 ha pola w ramach organizowanych XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017 ” Ziemniak dziś i jutro 

               ,,

 

      


CEBULA

W dniu 22 czerwca 2017r. zainstalowano na plantacji z odmianami cebuli   linię kroplującą.  Doświadczenie z powyższym systemem nawadniania założono na pięciu odmianach firmy Bejo.  Do fertygacji zostaną użyte nawozy firmy Yara. Stan plantacji pod względem fitosanitarnym jest dobry, a zdecydowana większość odmian / 42 odmiany / jest w fazie 6 liści.

 


PATRONAT HONOROWY GŁÓWNEGO INSPEKTORA OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA


STAN KOLEKCJI ODMIAN ZIEMNIAKA NA DZIEŃ 20 CZERWCA 2017 R. 

W chwili obecnej kolekcja 122 odmian ziemniaka, która została założona na polu o powierzchni 5 ha wchodzi w fazę kwitnienia. W zależności od wczesności, niektóre z odmian są już w pełni kwitnienia, natomiast większość w fazie pąków i początku kwitnienia. Na zamieszczonych zdjęciach widać wyraźną różnicę w wielkości naci. Niektóre z odmian  osiągnęły wysokość 120 cm, ale są też takie, których nać jest wysoka na 80 cm. Stan fitosanitarny kolekcji jest bardzo dobry. W czasie lustracji nie zauważono objawów chorób / zarazy ziemniaka i alternariozy /, stwierdzono na pojedynczych krzakach larwy stonki ziemniaczanej. Ochrona plantacji prowadzona jest zgodnie z opracowanym programem oraz z wykorzystaniem środków firmy Syngenta.

        


PLENEROWY KONKURS PLASTYCZNY

W dniu 8 czerwca 2017 roku przed dworkiem w Kalinowej odbył się zorganizowany wspólnie przez HR Kalinowa i Publiczne Gimnazjum w Kalinowej PLENEROWY KONKURS PLASTYCZNY. Dziesięcioro uczniów z trzech Publicznych Gimnazjów z terenu Gminy Błaszki tj. Gruszczyce, Błaszki i Kalinowa przez cztery godziny malowało dworek w Kalinowej, wykorzystując różne techniki malarskie. Trzy osobowe jury dokonało oceny wykonanych prac i ogłosiło wyniki. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Gimnazjum w Gruszczycach Klaudia Kafel, drugie miejsce przypadło uczennicy Amelii Przybyłek, także z Gimnazjum w Gruszczycach a trzecie miejsce to osiągnięcie Wiktorii Kasprzak uczennicy Gimnazjum w Błaszkach. Jury wyróżniło także uczniów Jana Garncarka i Klaudię Kubicką z Gimnazjum w Kalinowej. Oprócz dyplomów, które zostały wręczone przez Panią Magdalenę Szymankiewicz Dyrektor Publicznego Gimnazjum z Kalinowej, uczniowie dostali także nagrody rzeczowe od Pani Klaudii Horlop z firmy Sakata Vegetables  i Pana Piotra Wyrwasa z firmy Bayer Cropscience. Wszystkie prace będzie można obejrzeć 26 i 27 sierpnia 2017 r. w czasie trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017 „ Ziemniak dziś i jutro”.

I miejsce – Klaudia Kafel

II miejsce – Amelia Przybyłek

III miejsce – Wiktoria Kasprzak

Wyróżnienie – Jan Garncarek 

Wyróżnienie – Klaudia Kubicka

Pozostałe prace


Opis maszyn pokazowych firmy GRIMME, które zostaną zaprezentowane podczas XXIV Krajowych Dni  Ziemniaka Kalinowa 2017 :

1) Kombajn Grimme  SE 75-55 typ UB ze zbiornikiem 5,5 t

SE 75-55 to wydajny jednorzędowy kombajn ze zbiornikiem 5,5-tonowym.

Cechuje się łatwością obsługi, bezproblemowym dokonywaniem ustawień i konserwacji, a także dobrą widocznością zespołu wyorującego. Łęciny i ziemniaki są optymalnie oddzielane przy jednoczesnym ograniczeniu uszkodzeń bulw. Do wyboru stoją trzy rodzaje separatorów, skutecznie oddzielających kamienie i bryły ziemi. Z zespołów odsiewających strumień produktu dostaje się przez duży stół przebierczy do zbiornika o ładowności 5,5 tony i wysokością podnoszenia 4,2 m . Maszyna jest przeznaczona dla rolników i przedsiębiorców usługowych, zainteresowanych maszynami z wydajnością między oferowanymi aktualnie na rynku maszynami jedno- i dwurzędowymi.

2) Kombajn Grimme  SE 260 typ UB ze zbiornikiem Nonstop

2-rzędowy, ciągniony kombajn Grimme SE 260 z bocznym wykopem i 6-tonowym zbiornikiem uzupełnia cieszącą się powodzeniem serię SE 150-60, a zarazem pozwala odkryć potencjał 2-rzędowych kombajnów ze zbiornikiem. Technika zbioru opiera się na kombinacji skutecznych i chroniących bulwy elementów konstrukcyjnych z 2-rzędowych kombajnów SE 150-60 z ulepszonym przepływem bulw 1-rzędowego SE 75-55. Kompaktowa budowa tych maszyn zapewnia bardzo dobrą zwrotność, co jest zaletą szczególnie na uwrociach.  Stosunkowo mała masa 9,2 ton i szerokie opony o wymiarach do 800/45-30.5 gwarantują ochronę podłoża. SE 260 jest przystosowany do współpracy z ciągnikami o mocy od 110 KM. Maszyna jest prosta w obsłudze i konserwacji, a jej konstrukcja umożliwia dobrą widoczność zespołów wyorujących. Pracę ułatwiają dodatkowe elementy wyposażenia, np. system wizyjny.

3) Przenośnik taśmowy Grimme  TC 80-13

TC 80-13 to stabilna konstrukcja przy jednoczesnej ochronie produktu podczas transportu do przechowalni. Kombinacja dwóch przenośników o szerokości 80 cm i zasięgu 16,5 m, cechuje się jedynym w swoim rodzaju mechanizmem podnoszenia taśmy (Airbag). Zapewnia on ograniczenie uszkodzeń produktu podczas przeładunku na taśmę. Opcjonalny, hydrauliczny mechanizm kierowniczy i napęd jezdny zapewniają komfortową zmianę stanowiska maszyny.  Możliwość płynnej zmiany zasięgu zapewnia przestawienie pryzmownika bez potrzeby przebudowy ciągu transportowego.

4) Przenośnik taśmowy Grimme  LC 705

Taśmy serii LC  są napędzane elektro-hydraulicznie np. podczas eksploatacji podwórzowej.  LC 705 wykonuje przesuwne ruchy robocze, może być napędzany hydraulicznie, np. podczas eksploatacji w polu z hydrauliki ciągnika, a także możliwe jest wyposażenie  w obydwa rodzaje napędu (napęd hybrydowy), aby rozszerzyć możliwości eksploatacji. Maksymalną ochronę produktu zapewnia seryjna stopniowa regulacja wysokości zasypu. Płynna regulacja prędkości taśmy umożliwia optymalne dostosowanie działania do panujących warunków.

5) Napełniacz skrzyniopalet Grimme GBF

GBF jest w pełni zautomatyzowanym napełniaczem skrzyniopalet przystosowanym do użytku zarówno podczas magazynowania, jak i obróbki ziemniaków. Nastawiana wysokość załadunku i rama do pozycjonowania skrzyni pozwalają na napełnianie skrzyń różnego rodzaju. Ustawiane hydraulicznie segmenty przednie gwarantują minimalną wysokość wyładunku do skrzyń. Maszyna jest obsługiwana z pulpitu GBT i jest wyposażona w system Flow Control do włączania i wyłączania dołączonego przed nią ciągu transportowego. Opcjonalnie maszyna może zostać wyposażona w wagę pozwalająca na zapełnienie skrzyniopalety z precyzjną dokładonością oraz zliczyć sumę dobową lub tygodniową napełnionego towaru.

6) CleanLoader – Polowa stacja doczyszczająco-przeładunkowa

Względy logistyczne i ekologiczne skłoniły inżynierów Grimme do skonstruowania polowej stacji doczyszczająco-przeładunkowej CleanLoader, dopuszczonej do ruchu po drogach publicznych i będącej w stanie oddzielić większą część zanieczyszczeń już na polu.

CleanLoader do samodzielnej pracy jest wyposażony w oszczędny 4-cylindrowy silnik diesla Hatz (50 l na 12 godzin) o mocy 46 kW, przez co nie ma konieczności używania dodatkowego agregatu prądowego. W maksymalnie 15 minut stacja jest gotowa do pracy lub do przewiezienia na kolejną plantację. Duże nogi podporowe nie wymagają użycia dodatkowych podkładek. Pierwszym elementem stacji jest sprawdzający się od lat kosz zasypowy RH 24-60 Combi o pojemności 21 m³, następnie dwa zespoły wałków i platforma do inspekcji. Pierwszy zespół wałków służy do intensywnego oddzielenia ziemi. Drugi zespół może być stosowany do oddzielania ziemi lub jako zespół frakcjonujący. Dodatkową zaletą stacji CleanLoader są dwie boczne, wysuwane taśmy odprowadzające. Zastosowanie dodatkowych taśm nie jest zatem konieczne.

CleanLoader jest wyposażony w komfortową platformę inspekcyjną z taśmą odpadu. Na taśmach jeżowych, chroniących bulwy, masa produktu jest przekazywana na poprzeczny elewator o szerokości 120 cm. Opcjonalnie elewator może zostać wyposażony w opatentowane OptiBagi do dodatkowego odsiewania ziemi. Poprzeczny elewator można przesunąć w prawo lub w lewo (6,5 m) o 25 stopni, dzięki czemu pojazd transportowy podjeżdża tylko raz do przodu. Długość, jaką maszyna może osiągnąć do przeładunku na pojazd transportowy przez rów, wynosi 7 metrów, co umożliwia załadunek nawet przez mniejsze rowy. Wysokość przeładunku wynosi maksymalnie 6,5 m, a poprzeczny elewator przekazuje ziemniaki na pojazd transportowy na bardzo małej wysokości. Wydajność stacji CleanLoader wynosi nawet 120 t/h. Oznacza to, że możliwe jest napełnienie samochodu ciężarowego w tylko 15 minut.

7) Usypywacz pryzm Grimme SL 165

Pryzmownik SL 165 z taśmą o szerokości 65 cm i długości 16,1 m to idealny wybór dla średnich przedsiębiorstw. Pryzmowniki te przekonują dzięki wygodnej obsłudze i wysokiej wydajności magazynowania ziemniaków, cebuli, marchwi lub zboża. Duże wysunięcie kół umożliwia maksymalną swobodę wykonywania ruchów roboczych, co redukuję potrzebę częstego przewożenia maszyny na inne stanowisko. Jedyne w swoim rodzaju szczegóły konstrukcyjne podwozia, układu kierowniczego oraz bezstopniowe napędy jako wyposażenie seryjne umożliwiają w tej klasie maksymalną długość użytkową, wysoką wydajność i dobrą zdolność manewrowania.

8) Kosz przyjęciowy Grimme RH 24-60 Combi

RH 24-60 Combi  to maszyny modularne. Ich zaletą jest różnorodność kombinacji w zależności od warunków eksploatacji. Konstrukcja przenośnika podłogowego, aktywne zamknięcie kieszeni, czyszczenie i bezstopniowe napędy jako wyposażenie seryjne umożliwiają maksymalną ochronę produktu i wydajność. Po przejściu przez zestaw wałków spiralnych PU masa produktu jest przenoszona na dwie taśmy stołu przebierczego o szerokości 72 cm, przy których może pracować nawet 8 osób. W zależności od wymagań co do dokładności sortowania i ochrony produktu maszynę Combi można połączyć z sortownikiem siatkowym bądź jedno- lub dwustopniowym zestawem wałków spiralnych PU.


W dniu 30 maja br. na polu z odmianami cebuli gościła Pani Katarzyna Wójcik – redaktor naczelna miesięcznika „ Warzywa i Owoce Miękkie”. Wspólnie z Panią redaktor ocenę stanu plantacji dokonali Panowie Wojciech Kopeć z firmy Yara oraz Marcin Sondej, reprezentant firmy Bejo. Wszyscy obecni zwrócili uwagę na bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy siewek cebuli. Oceniono, że wschody wszystkich wysianych odmian cebuli / 42 odmiany / są bardzo dobre,  cebula  jest w fazie dwóch liści, a przypadku odmian wczesnych widoczny jest trzeci liść. Zastosowane nawożenie mineralne przed siewem jak i pogłównie oparte jest na zaleceniach i nawozach firmy YARA. Firma Bejo na powierzchni 1 ha będzie prezentować kropelkowy system nawadniania wraz z nawożeniem produktami firmy YARA.

               


„ W ramach organizowanych XXIV Krajowych Dni Ziemniaka Kalinowa 2017 w dniu 12 maja w siedzibie Hodowli Roślin Kalinowa odbyło się spotkanie organizatorów z przedstawicielami firm maszynowych, na którym uzgodniono scenariusz pokazów zbioru ziemniaka.  Zostanie on zaprezentowany w trakcie dwóch dni trwania wydarzenia. W wykopkach jednocześnie będzie brać udział 7 kombajnów i jedna kopaczka następujących firm: AVR, GRIMME, ROPA i AGROTOP KACZMAREK. Kombajny będą z agregatowane z ciągnikami NEW HOLLAND i DEUTZ, których dealerami są firmy AGROS WROŃSCY i INVESTROL.   Zostanie przeprowadzony także  pokaz załadunku wykopanych ziemniaków z wykorzystaniem koszy przyjęciowych firm GRIMME, AGROTOP KACZMAREK i PROVEGA. Ponadto na plantacji cebuli zostanie wykonana demonstracja obcinania szczypioru i kopania cebuli maszynami firmy AGROTOP KACZMAREK.”


„ W dniu 21 kwietnia posadzono sadzeniaki ziemniaka na polu demonstracyjnym z odmianami ziemniaka. W sumie na powierzchni 5,00 ha posadzono 122 odmiany. W pierwszym pasie  wysadzono odmiany firm HZPC, AGRICO, SOLANA, HZ ZAMARTE, a w drugim  firm KARO, EUROPLANT, PMHZ STRZEKĘCIN, AGRIANA oraz CAITHNESS POTATOES. W trzecim pasie posadzono bulwy odmian firmy NORIKA oraz założono doświadczenie z tzw. „błędami agrotechnicznymi”/ dwanaście kombinacji / . Na czwartym , ostatnim pasie wysadzono ziemniaki pod doświadczenie firmy SYNGENTA / różne programy ochrony ziemniaka przed zarazą ziemniaka /.  Do sadzenia wykorzystano czterorzędową sadzarkę firmy GRIMME typ GL 34T z agregatowaną z ciągnikiem New Holland T 6030. Ziemniaki posadzono w rozstawie 90 cm i gęstości 26 cm. Głębokość sadzenia 17 – 18 cm od szczytu uformowanej redliny. Przed sadzeniem wykonano nawożenie mineralne zgodnie z zaleceniami firmy YARA  opracowanymi  na podstawie analizy chemicznej gleby, którą przeprowadziło  laboratorium Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu.  Do nawożenia mineralnego wykorzystano nawozy firmy YARA  tj. VIKING i YARA BELLA. Ponadto na części pola ziemniaki posadzono  sadzarką GRIMME typ GB 330  w trzech rzędach w zagonie o  szerokości 1,80m . W dniu 11 maja na plantacji wykonano formowanie redlin i zabieg środkami firmy SYNGENTA  przeciwko chwastom”.


W ramach organizowanych XXIV Krajowych Dni Ziemniaka w dniu 10 kwietnia rozpoczęto w gospodarstwie HR Kalinowa na polu doświadczalnym o powierzchni 30 ha sadzenie ziemniaka odm. Colomba holenderskiego hodowcy HZPC. Do sadzenia wykorzystano czterorzędową sadzarkę firmy GRIMME typ GL 34T z agregatowaną z ciągnikiem New Holland T 6030. Ziemniaki posadzono w rozstawie 90 cm i gęstości 26 cm. Głębokość sadzenia 17 – 18 cm od szczytu uformowanej redliny. Przed sadzeniem wykonano nawożenie mineralne na podstawie analizy chemicznej gleby, którą przeprowadziło holenderskie laboratorium Eurofins Agro Wageningen. Pole zostało uprawione broną wirnikową firmy LEMKEN typ Orion 101 z agregatowaną z ciągnikiem New Holland 8870A. Na polu tym zostanie założone doświadczenie, na którym zostaną zaprezentowane programy ochrony i nawożenia dolistnego sześciu firm fitofarmaceutycznych oraz sześciu firm nawozowych”

W dniach 4 i 5 kwietnia wysiano na polu doświadczalnym o powierzchni 21 ha 42 odmiany cebuli jedenastu firm nasiennych. Na polu wysiano nawozy mineralne firmy YARA oraz siarczan potasu w ilości zgodnej z otrzymanymi wytycznymi opracowanymi na podstawie analizy chemicznej gleby wykonanej przez Stację Chemiczno-Rolniczą w Opolu. Wymieszanie nawozów oraz uprawę gleby pod siew wykonano agregatem uprawowym firmy   Opal Agri typ Saturn IV  z agregatowanym z ciągnikiem Deutz Fahr 6160. Nasiona cebuli zostały wysiane systemem pasowo-rzędowym  siewnikiem precyzyjnym firmy MONOSEM   z agregatowanym z ciągnikiem New Holland TM 155  posiadającym system naprowadzania GPS  RTK.

No posts were found.